COPYRIGHT © 2024
ACASĂDESPRE NOISCURT ISTORICASOCIAȚIA PĂRINȚILORȘCOLI ÎNFRĂȚITETIPIZATECONSILIUL DE ADMINISTRATIEMOBILITATEPERSONALREVISTA ȘCOLIINOUTĂȚICONCURSURIPREVENIRE VIOLENȚĂCONCURSURI ȘCOLARECLASA PREGĂTITOAREÎNSCRIERE 2023ÎNSCRIERE 2024LEGI - NORMECCD GALATIEXAMENEEVALUARE NAȚIONALĂ VIIIEVALUARE NAȚIONALĂ VIEVALUARE NAȚIONALĂ IVEVALUARE NAȚIONALĂ IISIMULĂRI EXAMENEELEVI2022-2023Clasa pregătitoare 2021-2022Clasa preg[titoare 2022 - 2023EURO 200PROFESORICOMISIA ÎNVĂȚĂTORICOMISIA LIMBĂ ȘI COMUNICARECOMISIA MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚECOMISIA OM ȘI SOCIETATE, ARTE ȘI EDUCAȚIEPĂRINȚIÎNSCRIEREA ÎN CLASA PREGĂTITOAREFORMULARECATALOG (PĂRINȚI)OFERTA EDUCAȚIONALĂTERRA - CURIOZITĂȚI GEOGRAFICEGEOINFORMATICĂMATEMATICĂ ÎNTRE JOC ȘI ȘTIINȚĂLECTURA CA ABILITATE DE VIAȚĂCLUB DE ROBOTICĂ ȘI PROGRAMARETRANSPARENȚĂ BUGETARĂCOMISIICONSILIER EDUCATIVSCIMCEACCURRICULUMACTIVITĂȚIACTIVITĂȚI 2023/2024DESCHIDERE AN ȘCOLARLET S DO IT ROMANIA!ZIUA ȘCOLIIERASMUS+ONSSACTIVITĂȚI 2022/2023ȘCOALA DE VARĂHAI LA PROGRAMARECONCURS NEXTLABTECH 2022SĂPTĂMÂNA VERDEZIUA PORȚILOR DESCHISEACTIVITĂȚI 2021/2022REDACTIVITĂȚI 2020/2021CONCURS IORGU IORDANACTIVITĂȚI 2019/2020CONCURS IORGU IORDANACTIVITĂȚI 2018/2019CENTENARUL MARII UNIRI24 februarie 2019MICA UNIRE15 ianuarie 2019ZILELE ȘCOLIICERC PEDAGOGIC ÎNVĂȚĂTORICERC PEDAGOGIC GEOGRAFIEACTIVITĂȚI ȘI PROIECTE 2016-2017Primăvara-în dar mamei!Umbreluța ToamneiȘi eu știu să dăruiesc!Patrula de reciclareAlte proiecte/activitățiȘcoala de vară 2017Siguranță rutierăDonează o carte pentru CahulArtă și Cultură EuropeanăECDLPROGRAMAREMEET AND CODEWEBWIZARDSHARDCORE HACKATHONUNIREA HACKATHON - 2021CHRISTMAS HACKATHON- 2020BEBRASEMPOWERSOFTFIICODENEXTLABTECHLOGOPEDIECONTACT
Primăvara - în dar mamei!
7542649 butterfly0062
      Odată cu sosirea primăverii, sărbătorim ziua de 8 Martie dedicată gingășiei, sensibilității, zâmbetului și bunătății femeilor din viața fiecăruia dintre noi:
     Femeia- mamă sau bunică,
     Femeia- soră sau cea fiică
     Femeia- doamne profesoare,
     Femeia- cânt și strop de Soare.

Când bruma mașteră și rea, cu otravă în sărut, mi-a ucis trandafirii, mama mi-a alungat tristețea , spunându-mi povestea cu zâna Primăvară care, cu bagheta ei magică, aduce armonia culorilor, simfonia freamătului de codru, trilul dumnezeiesc al ciocârliei, murmurul tainic al izvorului, roua dimineții care este sudoarea privighetorilor ce s-au ostenit toata noaptea cântând.
           Sufletul se umple de bucuria de a trăi, totul în jur cântă și noi cântăm, furați de farmec, odată cu întreaga fire.
MOMENTE ARTISTICE:
  • Prezentatori: Joghiu Teodor, Sabău Medeea, Dascălu Diana, Neculiseanu Adelina, Cucoaneș Georgiana- clasa a VII-a B
  • Recitalul „Mărțișor muzical” interpretat de grupul vocal „Armonia”, sub îndrumarea domnului profesor Iftimie Florin.

• Colajul „ Flori pentru mama” - corul  „Unison” condus de doamna profesor Chirvase Vetuța.

DSC_0123 DSC_0127
         „Dumnezeu nu a putut să fie peste tot în același timp, așa că a creat mamele”- spune un proverb. Mama este cea care vindecă toate rănile și alungă toate grijile.
  • Scenetă -  „Mama în Amintirile lui Creangă”, sub indrumarea doamnei profesor Chijar Andreea, cu interpretarea elevilor Lazăr Francesca, Parascan Andrei, Lusci Antonio, Ștefănescu Andreea, Ghionea Cosmin și Botez Vlăduț.

DSC_0139 DSC_0137
    Mama este icoana credinței. Abraham Lincoln spunea : „ Tot ceea ce sunt și spun că voi fi se datorează îngerului meu, mama.”
  • Hora românească, o expresie a devenirii noastre ca neam, interpretata de elevii clasei aIII-a A, sub îndrumarea doamnei profesor Ursu Doina.

DSC_0153 DSC_0159
  • Elevii clasei a IV-a B, sub îndrumarea doamnei profesor Huzum Carmen, au interpretat dansurile populare intitulate „Alunelul”, „Brașoveanca” și „Coasa”.

DSC_0179 DSC_0171

• Cântecul „Îngerul meu” interpretat de eleva Penghiș Cosmina, clasa a VI-a B, profesor Tivdă Sorin.
  • Cântecul „Mama” interpretat de eleva Cărăuș Irene, clasa a III-a C, profesor Sobaru Mariana.
  • Cântece interpretate de elevele Miruna Căpraru, Ana Tăbăcaru și Daria Șărban de la clasa a II-a B, care aduc un fierbinte omagiu aceleiași ființe scumpe nouă tuturor, mama, sub îndrumarea doamnei profesor Sava Viorica.

DSC_0183 DSC_0187
  • „Măicuța mea, iți mulțumesc!” - colaj de versuri  pregătit de doamna profesor Jalbă Ecaterina și elevii clasei a V-a B.

DSC_0164 DSC_0193 DSC_0197 DSC_0205
  • „Ora de poezie” -  pe versurile aparținând invitatei noastre de onoare, poeta VERA CRĂCIUN, interpreți elevi de la clasa a III-a A, sub îndrumarea doamnei profesor Ursu Doina. Pe fundal, superba piesă, Fur Elise, cântată la pian de eleva Alexandra Manoliu.
  • Doamna Vera Crăciun a indus  apoi copiii într-o călătorie spirituală prin lumea nemărginită a poeziei, a versurilor cu tâlc și a ghicitorilor care au încântat auditoriul.

DSC_0262
        8 martie 2017 - o zi minunată la Școala Gimnazială „Iorgu Iordan” Tecuci, o zi cu cântec, dans, poezie, într-un cuvânt „artă”.  „Primăvara – în dar mamei!”, genericul purtat de activitatea de astăzi, a adus zâmbet pe buzele mamelor, dar și lacrimi de emoție.       Ne-am reunit astăzi pentru a dedica un mărțișor artistic tuturor femeilor (mame, fiice, soții, surori...). Activitatea de astăzi nu ar fi fost o reușită deplină dacă nu ne-am fi bucurat de prezența doamnelor invitate, poet Vera Craciun și inspector școlar prof. Alice Cristache.  Mulțumim tuturor participanților, părinților pentru sprijinul acordat, cadrelor didactice care s-au implicat și au pus suflet pentru ca această activitate să fie la superlativ, doamnei consilier educativ prof. Monica Ursache și nu în ultimul rând distinselor doamne Vera Crăciun și Alice Cristache pentru prezență.
    La mulți ani tuturor femeilor, gânduri frumoase, pline de speranță și împliniri sufletești.

DSC_0208 DSC_0218 DSC_0222 DSC_0252